Maseczki i ochrona przed koronawirusem

W dobie panującej epidemii Covid-19, zachowanie należytej higieny poprzez mycie rąk mydłem lub środkiem odkażających, jak i zapobieganie bezpośredniego zarażenia poprzez używanie maseczek ochronnych jest nie tylko zaleceniem, co obowiązkiem każdej osoby, która chce pozostać zdrowa. Dlatego skorzystajcie z zestawienia produktów poniżej, skąd można zamówić maseczki chirurgiczne, FFP2, FFP3, KN95 wraz z filtrami prosto z polskich, jak i europejskich magazynów (te zostały oznaczone odpowiedni jako [PL] i [EU] przy tytule. Niedziałające aukcje będą zastępowane nowymi. Ceny można obniżyć kuponami z tej strony. Na dole strony znajdziecie dodatkowe informacje dotyczące ochrony osobistej.


Dodatkowe informacje:

Od 16. kwietnia, zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.
1. Rodzaje norm dla masek:

Zgodnie z normami półmaski filtrujące zostały podzielone na trzy klasy ochrony FFP1, FFP2, FFP3.

  • FFP1 (KN90);

Filtrują, co najmniej 80% cząsteczek znajdujących się w powietrzu do wielkości 0,6 μm i chronią przed nietoksycznymi i niefibrogennymi pyłami. Oddychanie maseczkami o klasie FFP1 nie prowadzi do rozwoju chorób, ale może podrażniać drogi oddechowe

  • FFP2 i równoznaczna z nią norma KN95/N95:

Filtrują, co najmniej 94% cząsteczek znajdujących się w powietrzu do wielkości 0,6 μm i chronią przed stałymi i płynnymi pyłami i cząsteczkami aerozolu, które także mogą podrażniać drogi oddechowe.

  • FFP3 (N100):

Filtrują, co najmniej 99% cząsteczek znajdujących się w powietrzu do wielkości 0,6 μm i chronią przed cząsteczkami radioaktywnymi, toksycznymi, chorobotwórczymi , jak wirusy czy bakterie. Maski o klasie FFP3 mogą zapewnić wysoki poziom ochrony przed koronawirusem.

2. Czy nosić maseczki, jeśli jestem zdrowy/zdrowa?

W przypadku epidemii Koronawirusa, który przenosi się drogą kropelkową, noszenie maseczki przez osoby zdrowe jest, jak najbardziej wskazane. Z inicjatywą tą wyszły azjatyckie kraje, jak i chociażby nasi południowi sąsiedzi. W związku z tym, ze zarażenie może przebiegać bezobjawowo, to w przypadku zarażenia chronimy nie tylko siebie, ale też innych. 

3. Czy maseczka chirurgiczna wystarczy?

Każda ochrony twarzy jest ważna – czy to maseczka chirurgiczna, własnoręcznie uszyta, czy chusta. Nie zdołają może zatrzymać wirusa, gdy ktoś będzie na nas bezpośrednio kaszlał, ale zapobiegnie dostania się do organizmu wirusów w komunikacji miejskiej, podczas zakupów czy pobycie w innych miejscach publicznych.

4. Sterylizacja i dezynfekcja masek:

Aby bezpiecznie stosować maseczki wielokrotnie należy je należycie sterylizować. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest używanie lampy UV lub jonizatorów. W warunkach domowych najlepiej sprawdza się pół godzinna pasteryzacja, czyli gotowanie maseczek przez pół  godziny w zakręconych słoikach wstawionych do garnka z wodą. Gotująca się woda sprawi, że temperatura wewnątrz słoika osiągnie powyżej 70 stopni. Podobne rezultaty można osiągnąć w piekarniku, ale wtedy najlepiej maseczki umieścić w naczyniu żaroodpornym, by nie dopuścić do ich spalenia. Jeszcze łatwiejsze może być pranie maseczek materiałowych w pralce w temperaturze powyżej 60 stopni.
Doraźnie można też sterylizować >75% alkoholem, ale działa to negatywnie na strukturę fizeliny czy materiałów, jak i można maseczki odkażać poprzez prasowanie. Ze względów bezpieczeństwa lepiej używać sposobów przedstawionych powyżej. Później do maski materiałowej czy gumowej można włożyć nowy filtr i nadal jej używać.

5. Jak długo można używać maseczek?

W zależności od warunków przyjęło się za bezpieczną granicę, jako 4 godziny. Po tym czasie należy wymienić maseczkę na nową lub zmienić w niej filtry. Jeśli producent maseczki podaje inne dane, należy się do nich dostosować.

6. Jaki jest czas dostawy maseczek?

Przy zamówieniu maseczek z polskiego magazynu, czas oczekiwania to około 5 dni od momentu wysłania paczki.  Sama przesyłka najczęściej fizycznie wysyłana jest z Chin, z przepakowaniem w polskim magazynie i następnie wysyłana lokalnie Pocztą Polską lub kurierem inPostu bez dodatkowych opłat w postaci cła czy VATu.

7. Zrób to sam (DIY)

Czy bezpieczną maskę można wykonać samemu w domu? Jak najbardziej. Nawet przy braku odpowiednich narzędzi, jak maszyna do szycia czy materiałów, można posłużyć się igłą i nitką, a na maseczkę wykorzystać bawełnianą koszulkę lub ściereczkę kuchenną. Do zrobienia maski potrzebne jeszcze będą nożyczki, gumki i chwila czasu. Maseczki można także z powodzeniem wykonać z filtrów do okapów czy worków do odkurzacza.

Najłatwiej skorzystać z gotowych instrukcji w postaci filmów

8 thoughts on “Maseczki i ochrona przed koronawirusem

  1. Dostałam oczywiście lewy numer poczty i moje zamówienie nie dojdzie przed świętami. Teraz domówiłam jeszcze z czeskiego magazynu, to może dojdzie coś szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.