Maseczki i ochrona przed koronawirusem

W dobie panującej epidemii Covid-19, zachowanie należytej higieny poprzez mycie rąk mydłem lub środkiem odkażających, jak i zapobieganie bezpośredniego zarażenia poprzez używanie maseczek ochronnych jest nie tylko zaleceniem, co obowiązkiem każdej osoby, która chce pozostać zdrowa. Dlatego skorzystajcie z zestawienia produktów poniżej, skąd można zamówić maseczki chirurgiczne, FFP2, FFP3, KN95 wraz z filtrami prosto z polskich, jak i europejskich magazynów (te zostały oznaczone odpowiedni jako [PL] i [EU] przy tytule. Niedziałające aukcje będą zastępowane nowymi. Ceny można obniżyć kuponami z tej strony. Na dole strony znajdziecie dodatkowe informacje dotyczące ochrony osobistej.


Dodatkowe informacje:

Od 16. kwietnia, zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.
1. Rodzaje norm dla masek:

Zgodnie z normami półmaski filtrujące zostały podzielone na trzy klasy ochrony FFP1, FFP2, FFP3.

  • FFP1 (KN90);

Filtrują, co najmniej 80% cząsteczek znajdujących się w powietrzu do wielkości 0,6 μm i chronią przed nietoksycznymi i niefibrogennymi pyłami. Oddychanie maseczkami o klasie FFP1 nie prowadzi do rozwoju chorób, ale może podrażniać drogi oddechowe

  • FFP2 i równoznaczna z nią norma KN95/N95:

Filtrują, co najmniej 94% cząsteczek znajdujących się w powietrzu do wielkości 0,6 μm i chronią przed stałymi i płynnymi pyłami i cząsteczkami aerozolu, które także mogą podrażniać drogi oddechowe.

  • FFP3 (N100):

Filtrują, co najmniej 99% cząsteczek znajdujących się w powietrzu do wielkości 0,6 μm i chronią przed cząsteczkami radioaktywnymi, toksycznymi, chorobotwórczymi , jak wirusy czy bakterie. Maski o klasie FFP3 mogą zapewnić wysoki poziom ochrony przed koronawirusem.

2. Czy nosić maseczki, jeśli jestem zdrowy/zdrowa?

W przypadku epidemii Koronawirusa, który przenosi się drogą kropelkową, noszenie maseczki przez osoby zdrowe jest, jak najbardziej wskazane. Z inicjatywą tą wyszły azjatyckie kraje, jak i chociażby nasi południowi sąsiedzi. W związku z tym, ze zarażenie może przebiegać bezobjawowo, to w przypadku zarażenia chronimy nie tylko siebie, ale też innych. 

3. Czy maseczka chirurgiczna wystarczy?

Każda ochrony twarzy jest ważna – czy to maseczka chirurgiczna, własnoręcznie uszyta, czy chusta. Nie zdołają może zatrzymać wirusa, gdy ktoś będzie na nas bezpośrednio kaszlał, ale zapobiegnie dostania się do organizmu wirusów w komunikacji miejskiej, podczas zakupów czy pobycie w innych miejscach publicznych.

4. Sterylizacja i dezynfekcja masek:

Aby bezpiecznie stosować maseczki wielokrotnie należy je należycie sterylizować. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest używanie lampy UV lub jonizatorów. W warunkach domowych najlepiej sprawdza się pół godzinna pasteryzacja, czyli gotowanie maseczek przez pół  godziny w zakręconych słoikach wstawionych do garnka z wodą. Gotująca się woda sprawi, że temperatura wewnątrz słoika osiągnie powyżej 70 stopni. Podobne rezultaty można osiągnąć w piekarniku, ale wtedy najlepiej maseczki umieścić w naczyniu żaroodpornym, by nie dopuścić do ich spalenia. Jeszcze łatwiejsze może być pranie maseczek materiałowych w pralce w temperaturze powyżej 60 stopni.
Doraźnie można też sterylizować >75% alkoholem, ale działa to negatywnie na strukturę fizeliny czy materiałów, jak i można maseczki odkażać poprzez prasowanie. Ze względów bezpieczeństwa lepiej używać sposobów przedstawionych powyżej. Później do maski materiałowej czy gumowej można włożyć nowy filtr i nadal jej używać.

5. Jak długo można używać maseczek?

W zależności od warunków przyjęło się za bezpieczną granicę, jako 4 godziny. Po tym czasie należy wymienić maseczkę na nową lub zmienić w niej filtry. Jeśli producent maseczki podaje inne dane, należy się do nich dostosować.

6. Jaki jest czas dostawy maseczek?

Przy zamówieniu maseczek z polskiego magazynu, czas oczekiwania to około 5 dni od momentu wysłania paczki.  Sama przesyłka najczęściej fizycznie wysyłana jest z Chin, z przepakowaniem w polskim magazynie i następnie wysyłana lokalnie Pocztą Polską lub kurierem inPostu bez dodatkowych opłat w postaci cła czy VATu.

7. Zrób to sam (DIY)

Czy bezpieczną maskę można wykonać samemu w domu? Jak najbardziej. Nawet przy braku odpowiednich narzędzi, jak maszyna do szycia czy materiałów, można posłużyć się igłą i nitką, a na maseczkę wykorzystać bawełnianą koszulkę lub ściereczkę kuchenną. Do zrobienia maski potrzebne jeszcze będą nożyczki, gumki i chwila czasu. Maseczki można także z powodzeniem wykonać z filtrów do okapów czy worków do odkurzacza.

Najłatwiej skorzystać z gotowych instrukcji w postaci filmów

8 thoughts on “Maseczki i ochrona przed koronawirusem

  1. Dostałam oczywiście lewy numer poczty i moje zamówienie nie dojdzie przed świętami. Teraz domówiłam jeszcze z czeskiego magazynu, to może dojdzie coś szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.